Tarihçemiz

Firmamızın unvanı soyadımızla özdeşleşmektedir. Tarihimize baktığımızda dedelerimizin 1930’lu yıllarda Burhaniye ve Hayrabolu’da peynircilik mesleğine başladığını görmekteyiz.

Kurumsal yapımız 1940 yılında İzmir’de dedemiz Hasan Sütçü tarafından kurulan” Hasan Sütçü ve Oğulları Kolektif Şirketi” ismiyle başlamış, 21 Temmuz 1953 tarihinde” Hasan Sütçü ve Halefleri Kolektif Şirketi” adıyla yoluna devam etmiştir. 

1960’lı yılların ortalarına kadar amcalarımız ve dedemizin birlikte götürdüğü peynircilik mesleğini 21 Ekim 1967 tarihinde babamız Orhan Sütçü “Sütçüoğlu Müessesesi – Orhan Sütçü “ firmasını kurarak bu mesleği 2. Kuşak olarak devralmış ve bu tarihten itibaren Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurduğu mandıralarla tek başına tulum peyniri,beyaz peynir,kaşar peyniri ve yoğurt üretimlerini gerçekleştirmiştir.

Peynircilik mesleğinde yetmiş yıllık mazisi olan firmamızın bu süreç içinde İhsaniye Afyonkarahisar’da 1988 yılında kurduğu kaşar peyniri mandırası çok önemli bir yer tutmaktadır.

1988 yılında Afyonkarahisar da kurulan bu mandırada, babamız Orhan Sütçü ve İsmail Sütçü’ nün yaptığı çalışmalarla kaşar ve özellikle pizzada kullanılan mozzarella peynirlerinin üretimlerinde çok önemli atılımlar yapılmış ve başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesinde Sütçüoğlu markası pizza peynirlerinin vazgeçilmezi olmuştur. 

İş hayatına çok erken yaşlarda başlayan İsmail Sütçü üniversite eğitimi ile iş hayatını beraberce götürmüş, işletme fakültesini bitirdikten sonra 16.11.1996 tarihinde kurulan “Sütçüoğlu Müessesesi Orhan Sütçü ve İsmail Sütçü ortaklığı” firması ile 3.kuşağın ilk temsilcisi olarak peynircilik mesleğindeki çalışmalarına devam etmiştir.

2002 yılında İbrahim Sütçü’ nün şirkete katılması ile firmamız 18 Ekim 2003 tarihinde “Sütçüoğlu Orhan Sütçü Süt ve Süt Ürünleri Üretimi San Tic. Ltd. Şti.” unvanını alarak babamız ,İbrahim Sütçü, İsmail Sütçü kardeşler tarafından yönetilmeye başlanmıştır. 2005 yılında annemiz Leman Sütçü, ile eşlerimiz Nesrin Sütçü ve Banu Sütçü’ nün de firmamıza katılımları ile şirketimiz tam anlamı ile bir aile şirketi olmuştur.

Halen kullandığımız kaşar peyniri üretimi yapan fabrikamızın projeleri, gerek yapılaşma gerekse makineleşme açısından Avrupa Birliği normlarına göre hazırlanmıştır. Ağustos 2006’da İhsaniye/ Afyonkarahisar’da temelleri atılan fabrikamız tamamen kendi öz kaynaklarımızla kurulmuş ve 17 Nisan 2007 tarihinde memleketimize kazandırılmıştır.

Bu fabrikada bina ve teknolojik donanım açısından Avrupa Birliği kriterlerini sağlayan şirketimiz 2011 yılında Avrupa Birliği projesini Türkiye’de ilk kez kazanarak fabrikasını modernize etmiş ve 001 nolu projeyi imzalmıştır. 4 Ocak 2012 tarihinden itibaren kendi kapasitesinde Avrupa Birliği standartları belgesini ülkemizde almaya hak kazanan ilk firma olmuştur.