Mozzarella Peyniri

Tamamen doğal yöntemler ile kaliteden ödün verilmeden üretilen Sütçüoğlu Mozzarella Peynirleri, lezzeti ile farkını ortaya koymaktadır.

Mozzarella Peyniri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İtalyanlar’a özgü bir peynir olduğundan bahsetmiştik. Mozzarella peyniri ‘kesmek, dilimlere ayırmak’ anlamına gelen ‘mozzare’ ile ‘kısımlarına ayrılmış’ anlamına gelen ‘mozzo’ kelimelerinden türemiştir. Mozzarella peyniri hangi sütten yapılır? Orijinal mozzarella peyniri yapımı için iyi kalite manda sütü kullanılır. Mandanın yetiştirilme alanın geniş olduğu İtalya da bu peynirin ana vatanı sayılır.

Mozzarella peyniri tuzlu mu? Mozzarella peyniri az tuzlu bir peynirdir.

Mozzarella peyniri 2 farklı yapıda üretilir: sofralık ve pizzalık

  • Sofralık mozzarella peyniri, kahvaltı ve ana öğünler için genellikle kuru veya taze domatesle, zeytinyağı ve tercihen kekik ile servis edilir. Kahvaltı sofralarında güne taze bir başlangıç, ana yemeklerde ise ferahlatıcı bir eşlikçi olarak yer alır. Bu tarz peynirler, dışarıdan bakıldığında yumurtaya benzer ve genel olarak 10-15 gram ağırlığındadır. Yumuşak-elastik yapıda eriyebilen bir peynir olan mozzarellanın dokusunda delikler yoktur, kokusuz taze bir peynirdir.
  • Pizzalık mozzarella peynirleri ise genellikle rendelenmiş olarak kullanıma sunulur. Pizza yapımında kullanılan peynirler daha az tuzlu ve daha az yağlıdır. Pizzada kaşar peyniri yerine mozzarella peyniri kullanılmasının sebeplerinden biri, eriyen mozzarella peynirinin kaşar peyniri kadar çabuk donmamasıdır.

Mozzarella peynir çeşitleri, yapıldığı sütün çeşidine göre belirlenir. Mozzarella, bufalo, manda ve pastörize edilmiş inek sütünden yapılabilir.

Mozzarella Peyniri Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Mozzarella peyniri 100 gramında 280 kcal içerir. Toplam yağ oranı 17 g, kolesterol 54 mg, sodyum 16 mg, potasyum 95 mg, karbonhidrat 3.1 g ve protein oranı 28 gramdır. Ayrıca A, D, C, B12, B6 vitaminleri ile demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

Mozzarella Peyniri Nerede Kullanılır?

Mozzarella peyniri kahvaltıda yenir mi? Evet, mozzarella peyniri günün her öğününde farklı tatlarla çeşnilendirebileceğiniz çok kullanımlı bir peynirdir. Omlet ve çırpılmış yumurtalarınıza ekleyebilirsiniz.

Eriyebilen bir peynir olduğundan, tost ekmekleri üzerine ekleyip fırına verdiğinizde üzerine dilediğiniz ek malzemeyi koyarak ev usulü pratik pizzalar hazırlayabilirsiniz. Mozzarella peyniri taze, hafif (az tuzlu, az yağlı) ve yumuşak bir peynir olduğundan onu kullanmak tamamen sizin yaratıcılığınıza ve damak zevkinize kalmış 🙂 En yaygın kullanım alanı elbette rende mozzarellanın pizzaların baş tacı olmasıdır.

İtalyan sofralarında taze fesleğen, kurutulmuş veya taze domates, iyi kalite zeytinyağı ve baharatlarla servis edilir. Dilerseniz kahvaltılarınızda bu şekilde servis edebilirsiniz.